Vilniaus Žemynos progimnazija

„Skaitmeninės higienos įgūdžiai – šiandienos „must have“

Dalyvaujame projekte „Skaitmeninės higienos įgūdžiai – šiandienos „must have“

 

Lapkričio 17 d. mūsų progimnazijos 6-8 klasių moksleiviai drauge su Skaitmeninės etikos centro atstovais kalbėjosi apie sveikų skaitmeninių įgūdžių svarbą bei diskutavo, kodėl svarbu kurti sveiką santykį su technologijomis ir kaip tai padaryti.

Tai priklausomybės nuo ekranų prevencijai skirto projekto „Skaitmeninės higienos įgūdžiai – šiandienos „must have“, kuriame mūsų gimnazija dalyvauja, dalis. Projektas finansuojamas Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis. Moksleiviai dalyvavo keturiose mokymų sesijose, o vėliau į mokymus buvo pakviesti ir mokyklos bendruomenės mokytojai.

Kodėl dalyvaujame?

Pandemija aiškiau nei bet kada atskleidė skaitmeninių technologijų svarbą ir naudą. Visgi, ir Lietuvos, ir pasaulio mokslininkų tyrimai patvirtina, jog perteklinis naudojimasis technologijomis gali sukelti rimtų psichikos ir fizinės sveikatos bėdų.

Turime mokytis kurti sveiką santykį su skaitmeninėmis technologijomis, vengiant probleminio interneto naudojimo: tai auganti psichikos, o drauge – ir fizinės sveikatos problema visame pasaulyje.

Suaugusiųjų vaidmuo yra kritiškai svarbus padedant vaikams ir jaunimui formuoti tinkamus naudojimosi ekranais įpročius ir įgūdžius. Todėl ir mokytojai buvo pakviesti į paskaitą apie skaitmeninių technologijų naudojimo iššūkius – suaugusieji turi žinoti būdus ir priemones, padedančias spręsti šiuos iššūkius taikiai.

 

Kodėl tai svarbu?

VU mokslininkai, su kuriais bendradarbiauja Skaitmeninės etikos centras, tyrinėjo Lietuvos vaikų savijautą pandemijos laikotarpiu ir nustatė, kad ⅓ vaikų, kurių emocinė būsena karantino metu pablogėjo, prie ekranų leido daugiau laiko, mažiau buvo lauke, neturėjo nuoseklios dienotvarkės, miego režimo, o jų tėvai jautė didesnę įtampą

Skaitmeninės etikos centro mokymuose dalyvavę moksleiviai sako, kad kas antras iš jų jaučiasi „perdozuojantis“ interneto dažniau nei kartą per savaitę, kas penktas – taip jaučiasi kasdien. 60 proc. apklaustų suaugusiųjų patvirtina, kad dėl ekranų naudojimo konfliktai šeimose kyla dažniau nei kartą per savaitę. Po mokymų, kuriuos Skaitmeninės etikos centras veda šalies mokyklų bendruomenėse, gauti atsiliepimai atskleidžia, kad:

 • išgirsta informacija ir moksleiviams, ir mokytojams, ir tėvams bei globėjams buvo naudinga (tikimybė, kad tokius mokymus rekomenduotų kitiems – per 9 iš 10);
 • patrauklu tai, jog jaunimui informacija pateikiama jiems suprantama kalba, kad remiamasi mokslinių tyrimų įžvalgomis, kad pateikiami konkretūs patarimai, atsakoma į klausimus, diskutuojama.

 

Iki metų pabaigos tokie mokymai iš viso įvyks 6-iose Vilniaus mokyklose.

 

Plačiau galite rasti čia: https://e-etika.lt/ .

Skaitmeninės etikos centras 2022 metais įgyvendina visuomenės sveikatos priemonę „Skaitmeninės higienos įgūdžiai – šiandienos „must have“. Priklausomybės nuo ekranų prevencija“. Užsakovas: Vilniaus miesto savivaldybė, pagal miesto tarybos sprendimąDėl Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos 2022 metų priemonių sąrašo patvirtinimo“. Projektas finansuojamas Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis.

 

 

 

                                                  

 

Nepamirškite padėkoti autoriui
Ankstesnės naujienos
 • Elektroninis dienynas
 • Asmens duomenų apsauga
 • Korupcijos prevencija
 • Priėmimas į progimnaziją
Pertrauka
 • 1. 08.00 - 08.45
 • 2. 08.55 - 09.40
 • 3. 09.50 - 10.35
 • 4. 10.55 - 11.40
 • 5. 12.05 - 12.50
 • 6. 13.00 - 13.45
 • 7. 13.55 - 14.40